Oświetlenie, a ekspozycja towaru.

Postautor: Mindast » 06 cze 2016, 2:01

Co myslicie o dodatkowym oświetleniu regałów z warzywami i owocami? Podobno w niektórych marketach kolor światła specjalnie dobiera się do naturalnego koloru owoców lub warzyw, żeby spotęgować wrażenie świeżości. Co prawda osobiście nie zaobserwowałem czegos takiego i nie wiem czy to do konca prawda, ale wydaje mi się że rzeczywiście cos może być na rzeczy. Myślcie, że warto podświetlać na pomarańczowo pomarancze, a na przykład brokuły czy ogórki na zielono?

Postautor: klauzulka88 » 06 cze 2016, 2:23

W Polsce też tak robią, zwłaszcza w dużych sklepach jest dodatkowe oświetlenie nad owocami, zwłaszcza tymi droższymi. Takie coś na pewno poprawia wygląd, kolory wydają się bardziej intensywne, a przez to owoce wyglądają bardziej apetycznie. Zresztą teraz dodatkowe oświetlenie montowane jest na różnych regałach sklepowych, nie tylko tych od warzyw i owoców. Wiadomo to podnosi koszty energii, ale na pewno pomaga w efektownej ekspozycji towaru.

Postautor: Krzysztof82 » 06 cze 2016, 4:50

Też o tym słyszałem, ale w dyskontach czy w hipermarketach w moim mieście tego nie stosują, przynajmniej czegoś takiego nie zaobserwowałem. A do czego ci to potrzebne? Masz sklep i chcesz podświetlać regały z owocami?

Postautor: Mindast » 06 cze 2016, 6:42

Nie, tylko teoretyzuję:)

Postautor: carmaaa » 06 cze 2016, 9:07

Moim zdaniem takie podświetlenia daja naprawdę fajny efekt, tylkoż to jest efekt krótkotrwały. Wystarczy, że klient wloży towar do wózka sklepowego i już czar pryska. Można pewnie eksperymentować jeszcze z kolorem kosza. W ogóle zauważyłam, że plastikowe kosze na kółkach, albo te z rączką zwykle są koloru czerwonego, niebieskiego albo zielonego. Praktycznie innych kolorow się nie spotyka. Może to też jakos podświadomie działa na ludzką psychikę. Teraz wszystko jest badane naukowo, a marketingowy lubia to później wykorzystywać dla własnych, czyli sklepowych korzyści.

Postautor: EsteraWolff » 06 cze 2016, 9:53

Jakoś nigdy nie zwracałam na to uwagi, ale po tym, co piszecie muszę teraz się przyjrzeć jak jest w marketach w moim mieście. Jak tak pomyślę, to chyba rzeczywiście są jakieś podświetlenia dodatkowe na owocach, bo one zawsze tak apetycznie wyglądają, a jak się przyjdzie do domu to już są całkowicie normalne.

Wróć do Wyjaśniamy niejasne