Popularne sposoby windykacji długu.

Postautor: wizazystka » 21 gru 2015, 6:49

Przyznam szczerze, że znam tylko dwa sposoby na odzyskanie długu. Jeden to dogadać się z dłużnikiem. Drugi to pójść do sądu po tytuł wykonawczy i później do komornika. Są jakieś inne sposoby na dochodzeni swoich wierzytelności?

Postautor: klauzulka88 » 21 gru 2015, 9:32

To o czym napisałaś to tzw. windykacja polubowna i sądowo-egzekucyjna. Obecnie wykorzystuje się różne techniki windykacji, ale robią to przede wszystkim wyspecjalizowane w ściąganiu długów firmy. Te techniki można podzielić na miękkie i twarde. Pierwsze z nich to właśnie próby dogadania się z dłużnikiem. Te drugie to postępowania egzekucyjne. Ty jako osoba prywatna możesz samodzielnie dochodzić swoich roszczeń. Możesz na przykład skorzystać z systemu windykacji online, na stronie vindicat.pl/faq/windykacja-naleznosci/ znajdziesz informacje o tym jak to działa.

Postautor: Krzysztof82 » 21 gru 2015, 9:46

Moim sposobem na dłużników jest wystawianie ich długów na giełdę wierzytelności. Jak widzą swoje nazwisko i dane na takiej stronie internetowej to szybko miękną. Giełdy tego typ są całkowicie legalne i każdy może z nich korzystać, również osoby prywatne.

Postautor: wizazystka » 21 gru 2015, 10:59

W podanym serwisie znalazłam taką stronę vindicat.pl/faq/jak-zlecic-windykacje-wierzytelnosci/ z procedurą zlecenia windykacji długu specjalistycznej firmie windykacyjnej i powiem szczerze, że taka forma jest chyba najbardziej rozsądna. Orientujecie się, ile może wynosić prowizja za tego typu usługę? W ogóle ten system indywidualnej windykacji wydaje się całkiem przystępny. Zwłaszcza, że jest mnóstwo gotowych wzorów pism, również sądowych, co bardzo ułatwia sprawę.

Postautor: caroline » 21 gru 2015, 12:10

Ja jestem tak namolna, że dłużnicy w końcu płacą. Po prostu regularnie do nich dzwonię wysyłam monity i tak do skutku.

Postautor: Dr.Wajda » 21 gru 2015, 12:46

Koszty windykacji są różne w zależności od konkretnej firmy, wartości samego zobowiązania czy prawdopodobieństwa ściągnięcia wierzytelności z danego dłużnika. Według mich informacji to zwykle kilkanaście-kilkadziesiąt procent wartości danego zobowiązania. Z jednej strony to sporo, z drugiej strony to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego korzysta wiele firm. Alternatywą może być sprzedaż długu na giełdzie, ale w tym przypadku też trzeba zaproponować atrakcyjną cenę, by znalazł się kupiec.

Wróć do Wyjaśniamy niejasne